Czas na dobrą muzykę. Od 18 do 26 maja koncerty pod szyldem „Śledź Młody Jazz”, czyli artyści poza głównego nurtu, których łączy kreatywne, nieortodoksyjne podejście do twórczości. Stylistycznie reprezentują różne gatunki, od alternatywnego rocka, przez afro i elektronikę, do nowoczesnego jazzu.
W kameralnej przestrzeni winyle.fm przy Jagiellońskiej 86 zagrają po raz pierwszy w Szczecinie zespoły: Filip Żółtowski Quartet, Alameda oraz Aleksandrowicz Trio. Będziemy też świadkami powrotu legendarnej formacji Ścianka
FILIP ŻÓŁTOWSKI QUARTET
18 maja 2023, godz. 20.00
Filip Żółtowski Quartet to młody, gdański zespół założony w sierpniu 2020 roku. Mimo niedługiego stażu na scenie kwartet zdążył jużuzyskać laury i uznanie festiwali Blue Note Jazz Competition, Jazz Juniors, Jazz Jantar (premiera materiału z płyty Humanity) oraz Sopot Molo Jazz Festiwal. Dużym wyróżnieniem było zaproszenie zespołu do zaprezentowania swojej debiutanckiej płyty „Humanity” w ekskluzywnej serii koncertów JAZZ.PL na antenie II Programu Polskiego Radia.
Filip Żółtowski Quartet łączy w swojej koncepcji tradycje jazzowego grania z nowoczesnymi brzmieniami i śpiewnymi tematami, czerpiąc także z polskiego folkloru. Jest to fuzja muzyki jazzowej, często mocno improwizowanej, z elektronicznymi brzmieniami, inspirowanymi producentami znanymi bardziej ze sceny muzyki pop czy EDM (np. Flume, Medasin), a także hip-hopowymi beat’ami w stylu produkcji J.Dilla. Jeśli mielibyśmy zdefiniować główny punkt łączący tę fuzję gatunków, to będzie to właśnie jazz, zainspirowany dokonaniami takich twórców jak m.in. Steve Coleman and Five Elements czy Brad Mehldau.
ŚCIANKA
19 maja 2023, godz. 20.00Obecna formuła koncertowa to Ścianka Solo, czyli Maciej Cieślak z gitarą elektryczną i wokalem. Repertuar z historii zespołu przekrojowy i raczej na ostro, ale nie tylko. W programie również piosenki grane swego czasu w ramach formacji Cieślak i Księżniczki.
Ścianka to jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych. Koncertuje od jesieni 1994 roku. Nagrywa i wydaje od wiosny 1998 roku. Ich styl jest trudny do zdefiniowania – łączy surową pre-punkową energię i free jazzowe szaleństwo.
Śliczne, delikatne melodie. Słuchowiska. Siekiera, piórko, trochę rdzy. Powietrze. Każda z ich płyt jest inna. Każda nagrana na analogowych taśmach w ich studio w Sopocie, ostatnio w Warszawie. Każda otrzymała najwyższe noty w polskiej prasie muzycznej.
Dyskografia
1995-1997: Robaki (demo tape)
1998: Statek kosmiczny Ścianka (Biodro Records)
1999: …only your bus doesn’t stop here EP (Sissy Records)
2001: Dni wiatru (Sissy Records)
2001: Sława EP (Sissy Records)
2002: Białe wakacje EP (Sissy Records/BMG)
2002: Białe wakacje (Sissy Records/BMG)
2003: Harfa traw EP (Sissy Records/BMG)
2006: Boję się zasnąć, boję się wrócić do domu EP (Ampersand/Isound)
2006: Pan Planeta (Ampersand/Isound)
2007: Secret Sister EP (My Shit In Your Coffee)
ALAMEDA
24 maja 2023, godz. 20.00
||ALA|MEDA|| (inna wersja nazwy to Alameda 5) to kwintet założony w 2014 roku przez Jakuba Ziołka, Mikołaja Zielińskiego, Łukasza Jędrzejczaka, Jacka Buhla i Rafała Iwańskiego. Zespół stanowi efekt poszukiwań muzycznych skupionych wokół transu, tanecznej elektroniki i bardziej ekstremalnych i nienormatywnych odmian jazzu i muzyki improwizowanej.
Ich zwieńczeniem był debiutancki album „Duch tornada”, który zebrał wiele entuzjastycznych recenzji, a według dziennikarzy Noise Magazine został okrzyknięty drugim najlepszym polskim albumem lat 2001-2016.
Od tego czasu muzyka grupy ewoluowała w stronę dalszych eksploracji rytmiki afrykańskiej i latynoamerykańskiej, inspiracji wczesnym fusion w duchu Milesa Davisa, post-punkiem i post-minimalizmem, czego efektem jest wydany na początku 2019 roku przez Instant Classic drugi album kwintetu zatytułowany „Eurodrome”. Album znalazł się na 11 miejscu listy najlepszych albumów z całego świata, według prestiżowego magazynu The Quietus.
ALEKSANDROWICZ TRIO
26 maja 2023, godz. 20.00
Wojciech Braszak – saksofon
Flavio Gulotta – kontrabas
Stanisław Aleksandrowicz – perkusja
Stanisław Aleksandrowicz
Lista nagród i zachwytów nad grą i twórczością Aleksandrowicza jest coraz dłuższa. Mimo młodego wieku już teraz może pochwalićsię imponującym dorobkiem jako wykonawca i kompozytor. Współpracuje z wieloma grupami. Prowadzi swój autorski kwintet oraz oktet, z którymi ukazały się doskonale przyjęte przez krytyków płyty: Teoria Względności (2022) oraz Pieśń o Bębnie (2023). Ma na koncie 9 płyt. Występował i był nagradzany na największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą, m.in: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Nisville Jazz Festival, Amersfoort Jazz Festival. Od kilku lat jest regularnie obecny w ankietach czytelników i krytyków „Jazz Top” czy „Jazz Forum”. W trakcie studiów kształcił się pod okiem najwybitniejszych muzyków z Europy i USA takich jak: legenda AACM Ari Brown, Marius Neset, John Escreet, Verneri Pohjola, Ingebrigt Haker Flaten, Jim Brown. Współpracował m.in. z Rafałem Sarneckim, Krzysztofem Dysem, Maciejem Kocińskim, Felixem Robinem i Leszkiem Możdzerem.
,,Jeśli mowa o utalentowanych i pracowitych muzykach jazzowych młodego pokolenia to nie można pominąć Stanisława Aleksandrowicza. (..) Po drodze nie sposób zliczyć projektów i koncertów, w których brał udział, a to dopiero początek jego aspiracji. Nie jest on muzykiem chowającym się w drugiej linii. Ambicja i kreatywność to składowe, którego go napędzają, a perkusja to środek wyrazu, w którym odnalazł wyrażanie siebie.” Przemysław Urbaniak – JazzSoul
Urodzony w 1997 roku w Gdańsku. Związany z Akademią Muzyczną w Poznaniu, gdzie robi doktorat. Miłośnik muzyki w całym jej spektrum, od Brahmsa i Beethovena po 2paca i Apex Twina. W wolnym czasie uwielbia górskie wędrówki i opowiadania Gogola.
Aleksandrowicz Trio to autorski projekt perkusisty. Skład tria uzupełniają stali partnerzy Aleksandrowicza – Flavio Gulotta, włoski basista osiadły w Poznaniu oraz saksofonista Wojciech Braszak.
BILETY (w przedsprzedaży taniej)
Karnet na 4 koncerty: 100 PLN (ilość limitowana)
FILIP ŻÓŁTOWSKI QUARTET – przedsprzedaż 29 PLN i 39 PLN w dniu koncertu
ŚCIANKA – przedsprzedaż 49 PLN i 59 PLN w dniu koncertu
ALAMEDA – przedsprzedaż 39 PLN i 49 PLN w dniu koncertu
ALEKSANDROWICZ TRIO – przedsprzedaż 29 PLN i 39 PLN w dniu koncertu
bilety do kupienia na www.bilety.fm i stacjonarnie Zamek-CIKIT